Dolina Baryczy i stawy Milickie
Dolina Baryczy i stawy Milickie to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce. Wśród turystów z Polski centralnej , dosyć mało popularne – a szkoda. Jest tu wszystko, czego potrzeba do dobrego odpoczynku. Cisza, spokój, dziewicza przyroda, przestrzeń, stawy i jeziora, rozlewiska, opuszczone dwory i pałace. Jednocześnie, w tej urokliwej krainie są świetne miejsca noclegowe, doskonałe jedzenie, duża ilość szlaków rowerowych, łowiska dla wędkarzy, centra edukacyjne dla dzieci. Naprawdę trudno się nudzić. Miejsce doskonałe na krótki, weekendowy wypad jak i na dłuższy urlop. Będąc na tym terenie warto zobaczyć :
Źródła Baryczy
- Źródła Baryczy – które są ewenementem na skalę europejską ponieważ odpływają jednocześnie w dwóch kierunkach. Barycz ma dwa ujścia do trzech różnych rzek – Odry, Ołoboku i Prosny. W pobliżu miejscowości Chynowa znajdują się piękne, rozległe torfowiska.
Stawy Stawno
- Stawy Stawno – bez wątpienia to jeden z najważniejszych kompleksów przyrodniczo-stawowych Doliny Baryczy. Większość gatunków ptaków wodnych ma tutaj swoje największe populacje lęgowe w Dolinie Baryczy. Są to między innymi perkoz rdzawoszyi, gęgawa, łabędź krzykliwy, błotniak stawowy, zielonka, brzęczka, remiz, wąsatka czy dziwonia. Przez kompleks przechodzi ścieżka przyrodnicza, a dla turystów (także tych z rowerami) udostępniona jest malownicza droga między stawami, prowadząca przez przysiółek Dyminy. Znadują się tu również czatownie umożliwiające obserwację ptaków i wieże widokowe.
Łąki odolanowskie
- Łąki odolanowskie – olbrzymi obszar porośnięty roślinnością łąkową, wodną i bagienną
Rezerwat „Olszyny Niezgodzkie”
- Rezerwat „Olszyny Niezgodzkie” – to malownicze olsy, czyli lasy rosnące w wodzie, gdzie występują głównie drzewostany olszowe, ale i okazałe dęby szypułkowe – z których najgrubszy liczy sobie 675 cm w obwodzie i jest pomnikiem przyrody.
Stawy Ruda Sułowska
- Stawy Ruda Sułowska – to drugi co do wielkości kompleks stawowy w Dolinie Baryczy i jeden z pięciu kompleksów tworzących rezerwat „Stawy Milickie”, który jest najlepiej udostępniony turystycznie. Przez kompleks Ruda Sułowska przechodzi kilka szlaków turystycznych oraz trzy szlaki rowerowe.
Milicki „Szlak Karpia”
- Milicki „Szlak Karpia”.
Pałace i dwory
Na pewno warte zobaczenia są również pałace i dwory, których część popadła w ruinę, część otrzymała kolejne życie i sprawia radość odwiedzającym.
Bez wątpienia, takim urokliwym miejscem jest pałac myśliwski Radziwiłów w Antoninie, z pięknym parkiem i pobliskim rezerwatem Wydymacz. Przede wszystkim jest to świetne miejsce wypadowe do wędrówek doliną Baryczy i szlakiem stawów milickich, z fantastyczną obsługą, doskonałym jedzeniem i prawdziwie domową atmosferą.
Niewątpliwą perełką, niestety czasy świetności mającą już dawno za sobą jest myśliwski pałacyk w miejscowości Sośnie. Pałacyk obłożony dębem korkowym sprowadzonym z Portugalii.
Racot – XVIII-wieczny Pałac książąt Jabłonowskich zaprojektowany przez słynnego architekta Dominika Merliniego. Stadnina koni Racot.
Rydzyna – Zamek Leszczyńskich w Rydzynie, to modelowa rezydencja magnacka i świetny przykład barokowej architektury. Zamek w połączeniu z miastem tworzą spójne założenie przestrzenne, które można porównać do Wilanowa, a pod względem jego myśli przewodniej – do samego Wersalu.
Na zakończenie dzisiejszej opowieści, chciała bym zaprosić Was gdzieś dalej, a mianowicie do Rumuni o, której pisałem we wcześniejszym wpisie.