Miasto
Genua – stolica Ligurii. Wyjątkowe włoskie miasto, z jednej strony otwarte na morze, z drugiej zamknięte przez góry.
Zabudowa Genui jest unikalna w skali całej Europy. Obok siebie funkcjonują: okazałe stare miasto poprzecinane uliczkami niczym mroczny labirynt, ulica Via Garibaldi z systemem pałaców oraz olbrzymi port, którego historyczna część została przebudowana w latach 90-tych ubiegłego stulecia. W tym wszystkim znajduje się jeszcze miejsce na plaże i promenady.
Republika Genui powstała w X wieku i przez kilka następnych była jedną z największych potęg morskich razem ze znajdującą się po przeciwnej stronie Włoch Wenecją. Najbardziej znanym mieszkańcem urodzonym w Genui jest słynny podróżnik Krzysztof Kolumb.
Genua Port
Genua to jednak przede wszystkim port. Najważniejsze miejsce w Genui, coś co ją określa, coś co stanowi o jej wartości i potędze. Ponieważ port zawsze odgrywał i wciąż odgrywa tu znaczącą rolę. Genua dalej jest najważniejszym włoskim portem. Choć dziś nabrzeże przebudowano w nowoczesnym stylu, wciąż jeszcze można dostrzec tu bardzo stare ślady –fragmenty średniowiecznych doków, w których budowano słynne, szybkie galeony Republiki Genueńskiej.
Symbolem znaczenia Genui jako miasta portowego jest wznosząca się nad miastem Latarnia Morska – Lanterna. Wybudowano ją w XII wieku na 40-metrowym wzgórzu, aby była widoczna z jak najdalszej odległości. W XIV wieku na wieży namalowano flagę Genui – krzyż św. Jerzego na białym tle. Obecny wygląd i wysokość budynku zawdzięczamy rozbudowie w XVI wieku. Na przestrzeni lat wieża niejednokrotnie była celem ataków podczas wojen toczonych na terenie północno- wschodnich Włoch. Mierząca 77 metrów budowla jest trzecią najstarszą czynną latarnią na świecie i najwyższą latarnią w basenie Morza Śródziemnego. Choć jej głównym celem było wskazywanie drogi statkom, to zdarzało się, że służyła również jako więzienie. Pod koniec XV wieku przez 5 lat więziony był w niej przedostatni król Cypru wraz z żoną. Legenda głosi, że osadzono w niej także projektanta wieży, aby nie mógł stworzyć równie funkcjonalnej budowli w innym mieście.